Girişimci Destek Merkezi

Email Grubu

Sitemizdeki tüm etkinlik ve haberler konusunda bilgi sahibi olmak için posta grubuza Üye Olun!


Türkiye'de 17 bin şirket iflas edecek!

Küresel İflas Türkiye'de iflaslar azalacak ama 2015'te artacak. Bu tespit 2.5 milyar euroluk cirosuyla alacak sigortasında dünyanın en büyük şirketi olarak bilinen EulerHermes Sigorta'ya ait.

Türkiye'de de faaliyet gösteren şirketin raporu, popüler gündem olan Dünya Kupası'na atfen "2014 İflas Dünya Kupası: Skor tablosunda kim daha az iflas kaydedecek?" başlığıyla servis edildi. Rapora göre Türkiye'de 2013'te 17 bin 400 olan iflas edecek şirket sayısı bu yıl yüzde 2 gerileyecek ve 17 binere gerileyecek. Ancak 2015'te tekrar yükselecek.

TÜRKİYE'YE BAKALIM AMA...
Rapor Mayıs 2014 tarihindeki verilere dayanıyor. 1 Temmuz'da dünyaya servis edilen araştırmada, Türkiye için özellikle öne çıkarılan bilgi yok. Üstelik Türkiye için dağıtılan bültende Türkiye'de iflasların %2 azalacağına ilişkin bilgi bile konulmaması dikkatimi çekti. Özet bilgileri geçip araştırmayı açtığınızda Türkiye için politik risklerin iflasları artırma riskinden bahsediliyor. Anlaşılan siyasi bir yorum yapmaktan kaçınmış şirket. Ama bu bizim yazmamıza engel değil.

Ayrıca şirketin yaptığı tahminlere göre 2015 yılında iflaslar %2 artacak. 2013'te iflas eden şirket sayısı ise 17.400 olarak yazılmış. Bu da 2015 yılında ise iflasların %2 artacağı tahmin ediliyor

ASIL BOMBA ÖNCEKİ RAPOR
Benim için daha dikkat çekici olan aslında bir önceki ay yayınlanan raporda. O rapor Türkiye'de yayınlandı mı bilmiyorum ama Merak edenler için ingilizcesine (http://www.eulerhermes.com/mediacenter/Lists/mediacenter-documents/EH-Economic-Outlook-Macro-Hot-bright-and-soft-spots-March-April14.pdf) adresinden ulaşabilir.

O rapor ve hazırlanan infografiğe Türkiye girmeyi başarmış! "Kıt" ingilizcemle yaptığım çeviride Türkiye için “POLİTİK OLARAK ÇOK SICAK BÖLGE” (Political Hot Spot) deniyor. Dahası Kırılgan 10 olarak sayılan ülkeler araştırmada; RİSKLİ 5, İYİLEŞEN 4 olarak ayrılmış. (10.ülke Arjantin ve iki kategorinin dışında tutulmuş)


TÜRKİYE RİSKLİ 5'TE
Türkiye; Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya ile birlikte Riskli 5'te sayılıyor. Bu ülkelerin dünya konjonktüründeki değişime iç savunmasızlıklarının eklendiğinde riskli bölge haline geldiği değerlendirmesi yapılıyor.

Onların gönderdiği raporlar birleşince benim cephemden böyle bir haber çıktı. Bize sunulan infografikten farklı bir infografik yaparak sizlere bunları da vermek istedim. Yorgunluğa değdiğini düşünüyorum.

Başekonomist Subran'ın rakamları kafa karıştırıyor
EurolerHermes'in Başekonomisti Ledovic Subran ise yakın tarihte söylediklerini unutmuş görünüyor. Ocak ayında yaptığı basın toplantısında Subran Türkiye'de 2013 yılında 18 bin 50 şirketin iflas ettiğini söylemiş. Bu raporda ise rakam 17 bin 400… 2014'te de iflas edecek şirket sayısının 19 bine çıkacağını söylüyor ancak son raporda bunun tam ters 350 şirket azalacağı tahmini var. İflaslar artacak derken Subran'ın argümanı ABD'nin parasal sıkılaştırmaya gidecek olmasının Türkiye gibi ülkeleri sıkıntıya sokacağı... ABD'nin faiz artırımının şimdilik düşünmemesi, Avrupa Birliğinde parasal genişlemeye gitme çabası Türkiye gibi birçok ülkenin elini rahatlatması Subran'ın fikrini değiştirmesinde önemli etkendir büyük olasılıkla ama son raporda 2013 için verilen iflas sayısı %4'lük bir indirime gitmesine anlam veremedim. Ocak ayındaki habere buradan ulaşabilirsiniz (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25348640.asp)


ACI GERÇEĞİ BAŞKAN SÖYLEMİŞ: Karlar artıyor ama ciro kıpırdamıyor
Dünyada iflas eden şirket oranı azalması bekleniyor olsa da (%8) iflas sayısı yine de 2008'deki kriz seviyesinin %14 üzerinde olacağı belirtiliyor. Türkiye'de de iflas eden şirket oranının yüzde 2 azalacağı kaydediliyor. İflasların durmak bilmediği İspanya'da ise yüzde 23'lük bir iyileşme göze çarpsa da halen yüksek seyir sürüyor.

Euler Hermes Yönetim Kurulu Başkanı Wilfried Verstraete'nin de sözlerine yer veriliyor ancak yorumları dünya için pek parlak değil: "Genel olarak 2014 yılı umut vaat edici, ancak, ne yazık ki bu iyi haber şirketlerin kriz öncesi performanslarını geri kazandıkları anlamına gelmiyor. İşletme karlarında bir iyileşme kaydedilmesine rağmen birçok şirketin cirosunda hareket yok."
Copyrigt © 2014 Genç Girişimciler Kurulu Sakarya